úterý 8. ledna 2013

O hloupém švejkovství, aneb proč je chybou volit Vladimíra Franze
Věřili byste člověku, ucházejícímu se o post vašeho lékaře, kdyby otevřeně přiznal, že lidskému tělu vlastně nerozumí? Vladimír Franz uznává, že se v ekonomice ani zahraniční politice nevyzná, přesto je ve volebních průzkumech na třetím místě. Volit ho je přitom zásadní chyba.

Lékař bez léků
Slibuje-li někdo léčbu chřadnoucí české politiky, měl by především rozumět lékům, kterými ve funkci bude disponovat. Vladimír Franz velké části z nich nerozumí, a je proto zcela neadekvátním kandidátem, jehož kandidatura by ve zdravé společnosti neměla být více, než celkem povedeným vtipem, kterému se lidé zasmějí a za pět minut na něj zapomenou.

Česká společnost ovšem zdravá není. Vladimír Franz tak získal více než padesát tisíc podpisů a několik dní před volbami je podle preferencí na třetím místě. 

Takový výsledek je částečně způsoben zklamáním ze zdejší politické reality plné hádek, nenadálých změn a nejasných finančních transakcí. Volba Vladimíra Franze by ovšem nebyla řešením problémů, nýbrž jejich následkem a prohloubením.

Povinnosti prezidenta
Podle článku 63 Ústavy je prezident mj. vrchním velitelem ozbrojených sil. Má Vladimír Franz dostatečnou praxi a schopnosti k tomu, aby vedl českou armádu? Obavám se, že při případném ohrožení by Česká republika mohla zažít stejnou bolest, jako kandidátova kůže pod tetovací jehlou. O připravenost plnit další funkci podle tohoto článku, zastupovat stát navenek, bohužel Vladimíra Franze výše zmíněná jehla připravila.

Pan Franz jistě je schopným umělcem a pedagogem. Zřejmě jen ne natolik rozumným, aby sám poznal, že politika vyžaduje jiné schopnosti, než kterými disponuje. Kandidaturu mu ovšem těžko vyčítat v situaci, kdy cítí podporu každého osmého voliče. Tato podpora je ukázkou degradace české společnosti, která dospěla do stavu absurdního odmítání všeho, co byť jen zavání konvencí.

Ach, my Češi                                                                          
V hledání hloupých, nesmyslných až groteskních řešení, které k ničemu dobrému nevedou, průměrný Čech dominuje. Toto hrdé švejkovství, pokládané za výraz inteligence a mazanosti, není ničím jiným než ubohou zástěrkou vlastní neschopnosti, která je v zahraničí pouze pro smích. 

Česká republika světu vždy měla, a stále má, co nabídnout. Česká společnost by si toto měla uvědomit a chovat se zodpovědně. Tomáši G. Masarykovi vyslovil obdiv prezident Obama hned v úvodu svého pražského projevu. Jaromíru Jágrovi tleskají vyprodané hokejové haly v Evropě i zámoří. Václavu Havlovi několik minut ve stoje tleskal americký Kongres.

 Vladimíru Franzovi přeji, aby se podobného aplausu dočkal na Broadwayi, ale nikoliv v politice.

10 komentářů :

 1. Cituji ,,Má Vladimír Franz dostatečnou praxi a schopnosti k tomu, aby vedl českou armádu?" a ptam se, ma snad takovou praxi Bobosikova, Roithova, Diensbier a dalsi? Jaksi se vytratila objektivita pane autore..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bobošíková - nemá (je to pouze velice schopná populistka).

   Dientsbier - ano, ví jak funguje politický systém. Jeho problém je, že za ČSSD kandiduje na špatný post. Byl by poměrně dobrým lídrem strany na premiéra.

   Roithová- zcela určitě ano. Má zkušenosti z pozice ministra, dlouhá léta se pohybuje v Evropském parlamentu.

   Myslím, že objektivita chybí spíš v komentáři. že by tnul do živého?

   Vymazat
  2. Děkuji panu Zenknerovi za vynikající a přesnou odpověď. Netřeba nic dodávat.

   Vymazat
 2. No když nic tak třeba pan Schwarzenberg (pro mě jediný přijatelný kandidát) má vynikjící zkušenosti se zahraniční politikou, která se dotýká také vojenských misí. Článek považuji za slušné a velmi objektivní hodnocení pana Franze a jeho schopností.

  OdpovědětVymazat
 3. Vzpomeňme na Václava Havla, dramatika, esejistu. Byl to politik? Nebyl a jak na něj lidi vzpomínají. Troufám si říct, že v 89 by se našli lepší adepti na roli prezidenta s politikou praxí. Takže....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak můžete vůbec srovnávat Franze s Havlem? :) Havel oplýval miliónem jiných předností, jichž se bohužel Franzovi nedostává.

   Vymazat
 4. Toto je klasické kopání kolem sebe, které nenabízí nic jiného než důvody, proč bychom ho neměli volit. Kde jsou možnosti proč ano? Havel jako zarytý pacifista také velel ozbrojeným složkám a nikdo to neřešil. A u koho se vám líbí, že bude (nejen)tuto moc držet? U statistika? Alkoholika? Senilního knížete? Je mi líto, ale tyto články naprosto postrádají význam. Ovšem, stejně jako lidé zapomínají na politiky, kteří státu ubližovali a, jak sám říkáte, na vtipy, kterým se zasměji a za pět minut je zapomenou, doufám, že internet zapomene i na tento článek. Vladimír Franz je možnost, stejně jako všichni ostatní. Jako jeho volič přiznávám, že dost často neví, co by měl v úřadu dělat, ovšem věřím tomu, že by si našel cestu a hlavně není spojen s žádnou lobby...Plus úřad prezidenta je od tohoto roku pouhou fraškou a budu radši, když bude frašku zastupovat osobnost vzhledově nezapomenutelná než vágní

  OdpovědětVymazat
 5. Dovolte mi reagovat na některé nesouhlasné komentáře upřesněním smyslu čláku.

  Článek ROZHODNĚ NENÍ objektivní komparativní analýzou jednotlivých kandidátů. Jedná se agitaci na základě jasných skutečností, jejíž cílem je ukázat nekompetentnost V. Franze pro roli prezidenta republiky.

  OdpovědětVymazat
 6. volba je vždy těžká, pro mě se vše změnilo, když vypadl profesor Švejnar, nikdo jiný adekvátní mi na jeho post nepřipadá, o Franzovi jsem vážně uvažoval, ale čím víc vidím jeho reakce a komentáře v televizi, tím víc mě přesvědčuje právě o opaku, netuším jestli se zdá být vyspělý na to, aby opravdu měl na prezidentování, nebo jestli mu to naše společnost dovolí. Ovšem druhá věc je taková, že protikandidáti dle mého úsudku nenabízejí o mnoho více, když už nabízí politické zkušenosti, zdají se být v očích veřejnosti pouze jako prodejné prostitutky mířící za kariérou a když už někdo opravdu něco dokázal a chce to zúročit, tím myslím Karla Schwarzenbergera, tak je na to příliš starý, nevím jestli svoji volbu mám použít jako protivolbu proti kandidátům, které si rozhodně nepřeji vidět na hradě, nebo jestli ji mám zahodit tím, že budu volit kandidáta, o kterém je víceméně jisté, že nepostoupí... uvidíme jak to po sobotě dopadne, odhady si netroufám tvrdit, ale jsem realista

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat